Дослідження методом ІФА

Імуноферментний аналіз (ІФА) – метод лабораторної діагностики, що дозволяє виявляти специфічні антитіла і антигени при самих різних патологіях.

Сучасна діагностика в медицині немислима без високочутливих лабораторних аналізів. Перш для встановлення причин тих чи інших симптомів лікарі були змушені орієнтуватися на непрямі ознаки хвороби, а також проводити багатоступінчасті мікроскопічні дослідження в спробі виявити збудника інфекції. Сьогодні досить одного-єдиного тесту – такого як імуноферментний аналіз – щоб підтвердити або спростувати початковий діагноз.

Основні поняття і принцип методу імуноферментного аналізу

Імуноферментний аналіз (ІФА) – це метод лабораторної діагностики, заснований на реакції «антиген-антитіло», який дозволяє виявити речовини білкової природи (в тому числі ферменти, віруси, фрагменти бактерій і інші компоненти біологічних рідин).

Щоб зрозуміти, як влаштований імуноферментний аналіз, спробуємо розібратися в суті реакції «антиген-антитіло». Антиген – це чужорідна для організму молекула, як правило, білкового походження, яка може потрапити в тіло людини разом з інфекційним агентом. Частинки чужої крові (якщо вона не збігається з нашою по групі) також є антигенами. В організмі антигени здатні викликати імунну реакцію, спрямовану на захист цілісності внутрішнього середовища від чужорідних речовин. Тому наше тіло синтезує особливі речовини – антитіла (імуноглобуліни), здатні за принципом «ключ до замка» з’єднуватися з антигенами, пов’язуючи їх в імунний комплекс (цей процес якраз називається реакцією «антиген-антитіло»). Такі імунні комплекси легше розпізнаються і знищуються клітинами імунітету.

Існує кілька різновидів антитіл, кожна з яких вступає в дію на певному етапі імунної відповіді. Так, першими у відповідь на проникнення антигену в організм синтезуються імуноглобуліни класу М (IgM). Зміст цих антитіл найбільш високо в перші дні інфекційного процесу.

Слідом за ними імунна система викидає в кров імуноглобуліни класу G (IgG), які допомагають знищувати антигени до повної перемоги над інфекцією, а також продовжують циркулювати по судинах в подальшому, забезпечуючи імунітет до повторного зараження. На цьому явищі заснована вакцинація: завдяки щепленням, що містить ослаблені антигени мікробів і вірусів, в нашій крові з’являється велика кількість IgG, які при контакті з реальною загрозою швидко пригнічують інфекцію – до того, як вона завдасть шкоди здоров’ю.

Також існують імуноглобуліни класу А (вони у великій кількості містяться в слизових оболонках, захищаючи «підступи» до організму), Е (борються з паразитарними інфекціями) та інші. У лабораторній діагностиці об’єктами інтересу найчастіше є IgM, IgG і IgA: по їх концентрації можна оцінити, на якій стадії знаходиться інфекційний процес, а також дізнатися, чи хворів коли-небудь людина тим чи іншим недугою (наприклад, краснухою або вітряною віспою).

Аналізований біоматеріал та особливості його забору

Основний біоматеріал для проведення ІФА – це сироватка крові: в лабораторії у пацієнта беруть зразок крові з вени, з якого в подальшому видаляють формені елементи, що ускладнюють проведення аналізу. У деяких інших випадках для аналізу використовується спинномозкова рідина, навколоплідні води, мазки слизових оболонок і т.д.

Для того щоб уникнути спотворень в результатах, рекомендується здавати кров натщесерце, а за два тижні до дослідження (якщо метою є діагностика хронічних, приховано протікають інфекційних захворювань) необхідно відмовитися від прийому антибіотиків та противірусних препаратів.

Терміни готовності результатів ІФА

При наявності необхідних реактивів і хорошої організації роботи лабораторії результат аналізу ви отримаєте протягом 1-2 діб після забору крові. У деяких випадках, при необхідності отримання екстреного відповіді, цей термін може бути скорочений до 2-3 годин.