Обстеження аллергостатуса

Алергія – це патологія роботи імунної системи людини, яка виражається в аномальній чутливості до різних алергенів. Слід зазначити, що несприйнятливість будь-якого з алергенів може проявитися в будь-якому віці, навіть якщо раніше алергії не було.

Симптоми можуть мати загальний або місцевий характер прояви з різним ступенем вираженості від сверблячки, висипки, кашлю, нежиті і задухи до важких випадків, коли у людини розвивається анафілактичний шок, летальний результат якого реєструється в 20%. Тому вкрай важливо вчасно встановити факт наявності надчутливості до певних молекул.

Загальний аналіз крові – навіщо здавати при алергії?
Першим етапом діагностики будь-якого захворювання є загальний аналіз крові. Здавати кров потрібно строго натщесерце, мінімальний інтервал між останнім прийомом їжі і процедурою взяття біоматеріалу повинен становити не менше 8 годин.

У нормі кількість еозинофілів не перевищує 5% від загального числа клітин крові (120-355 в 1 мл). Підвищення їх концентрації свідчить про розвиток алергічного процесу або паразитарних інвазій пацієнта. У разі негативного результату аналізу з виявлення гельмінтозів, призначається комплексне обстеження за визначенням аллергостатуса пацієнта.

Визначення рівня імуноглобулінів Е
Імуноглобуліни класу Е (Ig Е) – білки, молекулярна маса яких не перевищує 200 кДа. Їх біологічний синтез здійснюється лімфоцитами у відповідь на надходження специфічних молекул. Ключова функція полягає в розпізнаванні чужорідних антигенів з подальшим їх знищенням.

Механізм дії реалізується за допомогою високої спорідненості Ig Е до молекул антигенів і формування стійкого комплексу «антиген-антитіла», дегрануляція якого призводить до викиду в кровоносне русло гістаміну та гепарину, що є нейромедиаторами алергічної реакції негайного типу.

Згідно зі статистикою, більше ніж у 75% дітей, алергологічний анамнез яких ускладнений спадковою схильністю, дослідження виявляє підвищений рівень Ig Е.

Перевага тесту по визначенню кількості імуноглобулінів класу Е – найвища достовірність з причини високої специфічності та чутливості. Недоліком є ​​те, що аналіз не дозволяє встановити до якого саме з алергенів у пацієнта розвивається надчутливість.

Слід зазначити, що подібний тест проводять дітям починаючи з піврічного віку. Проведення дослідження на більш ранніх термінах недоцільно на увазі несформованого імунітету.

Панель алергенів
Для точного визначення джерела алергії необхідно проведення досліджень до кожного конкретного алергену окремо. Однак, зважаючи на велику різноманітність відомих алергенів (близько тисячі), проведення такої кількості тестів не представляється можливим. Крім того, список алергенів може істотно варіювати в різних країнах, регіонах і містах.

Для зручності алергени розділені на групи і зібрані в алергічні панелі. До їх складу включені найбільш часто зустрічаючі та небезпечні, шанс зустрічі з якими в реальному житті у людини найбільш можливий.

Розрізняють 7 типів алергічних панелей:

  • харчові;
  • інгаляційні;
  • тварини;
  • дерева;
  • цвілеві;
  • бур`яни;
  • кліщі.

Кожна з панелей включає набір з 5-7 алергенів, до яких визначається надчутливість. Обмеження методу: неможливість встановлення до якого саме алергену з усієї панелі у людини розвивається реакція, проте, дозволяє істотно звузити список можливих причин.